Jak připravit event bez stresu: Příručka event managera
Budíte se s obavou, že jste zapomněli předat info dodavateli ozvučení a den před firemní akcí nervozitou ani nejíte? Nejste sami, event manažeři toho mají na starost hodně a každý...
Myšlenková mapa je pro event management klíčová a dá vám to, co Excel neumí – vizuální propojení jednotlivých kategorií eventu. V tabulce sice vidíte, že musíte zajistit catering a dekorace, ale už moc nepoznáte, jak spolu tyhle dvě věci souvisejí. Proto doporučujeme event manažerům tvořit při plánování eventů mindmapy, které dají všem zúčastněným „bigger picture“. I klient/management si lépe představí, co všechno v rozpočtu je, když to uvidí v souvislostech. A kromě toho v myšlenkové mapě jednoduše uvidíte, co se stane, když z rozpočtu něco škrtnete.
Mindmapu pro event management doporučuje 10 z 10 našich produkčních a evenťáků. Dává vám jistotu, že:
Díky myšlenkové mapě budete mít zkrátka event líp pod kontrolou, snáz si ohlídáte tým (ať už interní, nebo agenturní) a budete víc v klidu. A o to přesně jde.
Správný nástroj je základ. Někdo nedá dopustit na Miro, jiný na Coggle, my zase využíváme Mindmeister. Začít můžete samozřejmě i s papírem – pojďme si ale říct, že v případě úprav budete muset hodně gumovat. 🙂 Aplikace je proto v tomto případě pohodlnější, protože všechno posunete pomocí myši, případně klasického Ctrl + C a Ctrl + V.
Pokud jste myšlenkovou mapu nikdy netvořili, nebojte se složitostí. Mindmapa je poměrně jednoduchá a věříme, že jakmile si ji zkusíte, už nebudete chtít jinak. Jak myšlenkové mapy vytvořit, pěkně sepsala Masarykova univerzita, takže do toho se my pouštět nebudeme a raději vám ukážeme, jak si mindmapu přizpůsobit pro eventy.
Jak jsme už řekli, mindmapa obsahuje vše, co budget. Takže nezbývá než jít a začít do myšlenkové mapy vkládat jednotlivé položky rozpočtu, vždy podle specifických oblastí eventu. Těmi nejdůležitějšími jsou:
A co konkrétně tyto eventové kategorie, nebo složky eventu představují?
Lokace se týká všeho, co je spojené s místem, kde se váš projekt odehrává. Myslíme tedy na cenu za pronájem, zda budete separátně platit energie (elektřina, vodné a stočné, internetové připojení…), úklid, likvidaci odpadů, vybavení mobiliářem, dekoracemi, rekvizitami, parkování a další detaily související s vybranou venue.
Programem máme na mysli moderátora, DJ, kapelu, teambuildingové aktivity, zábavné a sportovní aktivity, fotokoutek a vše ostatní, co primárně slouží k zábavě či předání informací návštěvníkům eventu.
Pod techniku spadá ozvučení, osvětlení, projekce, může to být i technické nebo materiální vybavení podia a podobně.
Do kategorie personál řadíme hostesky, promotéry, modely, tanečníky, runnery, úklidovou četu, navigátory na parkovišti, řidiče a všechny další profese, které se podílejí na přípravě projektu. V první fázi přípravy mindmapy mohou být samostatnou kategorií také členové realizačního týmu. Ti však v průběhu další práce s mindmapou změní svá místa.
Cateringem máme na mysli zajištění občerstvení nejen pro hosty, ale také realizační tým a některé dodavatele na základě dohody nebo požadavků klienta. Catering je samostatnou, velkou a důležitou eventovou kategorií a už jen znalost rozdílů mezi rautem, banketem, koktejlem, coffee breakem a dalšími formáty občerstvení si vyžaduje určitou dávku odbornosti.
Při plánování ubytování nás zajímá standard ubytování, set up pokojů, tedy kolik budeme potřebovat single pokojů, rozdíly mezi twin a double pokoji, jaký je maximální přípustný počet ubytovaných hostů na jednom pokoji a další detaily. Současně se zabýváme tím, kde budou ubytovaní dodavatelé a produkční tým, pokud se jedná o vícedenní projekt.
Součástí kategorie doprava je materiálová, osobní individuální i hromadná doprava, ale také zajištění dostatečné kapacity parkovacích míst, pokud jsme tuto otázku už neřešili v rámci lokace.
Dárky pro hosty a účastníky ale také reklamní předměty, jsou věci, které mají v mindmapě své místo a je dobré u nich myslet na takové drobnosti jako je uskladnění, ekologická likvidace obalového odpadu nebo personifikace či roznos na pokoje, pokud chceme hosty příjemně překvapit.
Samostatnou rozsáhlou kategorií je grafika a tiskoviny, kde pamatujeme jak na grafickou a předtiskovou přípravu, tak na samotnou výrobu pozvánek, badges, programů, jmenovek, orientačního a navigačního systému, poděkování za účast, dekorací a třeba i podlahové grafiky.
Při postupném vytváření mindmapy se často stává, že si vybavíte a uvědomíte další detaily potřebné pro zdárný průběh akce, včetně takových drobností jako toaletní papír do mobilních WC. Protože jestli něco na akci nesmí dojít, je to jídlo, kafe a právě toaleťák. 😅
Jakmile máme v myšlenkové mapě vše, co v rozpočtu, přidáváme do mindmapy členy plánovaného realizačního týmu. Každému z nich pak přidělíme části projektu, které bude mít na starosti. Může se jednat o poměrně velký zásah do struktury původní mindmapy. V ideálním světe se každý člen týmu postará o celou kategorii (neboli složku neboli oblast eventu), realita však bývá trochu jiná…
Často se stává, že produkční, který má na starosti techniku, zajišťuje také nákladní dopravu techniky, nebo materiálu. Pokud se do takové situace dostanete, zde nejvíce oceníte podstatu práce se sdílenou mindmapou.
Rádi pro vás připravíme náš workshop pro eventové odborníky. Ozvěte se nám pro bližší info.
Určitě podle specializace a zaměření, protože budete mít jistotu, že na dané sekci je profík a všechno si pohlídá. Člověk, který neví, co je PA systém nebo FOH, možná nebude nejlepší volbou pro zodpovědnost za sekci technika, ale to je logické.
Druhým aspektem je kapacita. Díky myšlenkové mapě hned uvidíte, jestli někdo nemá na starosti polovinu eventu, zatímco druhý člen týmu jen jednu pidioblast. Pokud toto zjistíte, jednoduše kompetence přesunete a upravíte kapacity, aby všichni v týmu měli podobnou vytíženost.
Jedním z principů, které v naší agentuře důsledně dodržujeme, je pravidlo, že především na velké projekty přidáváme dalšího jednoho, někdy i více produkčních, kteří nemají v mindmapě přidělené žádné šložky nebo kategorie, maximálně se podílejí na zajištění několika málo položek. Jejich hlavním úkolem je back-up základního týmu a řešení nepředvídatelných situací a úkolů v místě při samotné realizaci projetu.
I když v přípravné fázi ve spolupráci s klientem celý projekt pečlivě a detailně s klientem procházíme, ještě se nám nestalo, aby se v průběhu realizace eventu na místě neobjevilo něco, co nebylo možné předem ošetřit. Princip více produkčních nám vždy dává jistotu, že i v případě nečekaných změn proběhne event v minimálním stresu a z pohledu návštěvníků, hostů i klienta v naprostém klidu. Pokud našemu klientovi budget nedovolí tento „vícenáklad“ zahrnout do rozpočtu, platíme navýšení kapacity z interních agenturních zdrojů, protože víme, že se nám tato investice vždy vyplatí.
Každý člen týmu si od chvíle, kdy má přiřazené své úkoly, pracuje se sdíleným dokumentem mindmapy dál a může si svou část upravovat a doplňovat podle svých potřeb. Tady máme jedno zásadní pravidlo: NIC NEMAZAT, jen přidávat nebo přesouvat a vždy konzultovat s ostatními.
Jsou věci, které nemusí reprezentovat žádný finanční náklad, a proto do rozpočtu nepatří, ale pro úspěch eventu jsou důležité. Myšlenková mapa je pak takový checklist, že se opravdu na nic nezapomnělo. My přidáváme třeba sponky do sešívačky, oboustrannou lepicí pásku nebo kelímky na kávu pro štáb. Toto rozhodně nechceme účtovat klientovi, zároveň ale nechceme na nic zapomenout.
Stát se to může, a i proto je mindmapa skvělá! Řešení jsou v případě agentury dvě: buď jde o náklady, které je třeba do rozpočtu přidat (a nechat si je znovu schválit), nebo jsme na něco zapomněli při přípravě – pak náklady neseme my. Pevně věříme, že díky myšlenkové mapě a detailnímu rozpočtu bude snadnější vysvětlit proč.
Přejeme spoustu úspěchů a zábavy při organizaci firemních eventů a tvorbě mindmapy!
Budíte se s obavou, že jste zapomněli předat info dodavateli ozvučení a den před firemní akcí nervozitou ani nejíte? Nejste sami, event manažeři toho mají na starost hodně a každý...
U přípravy rozpočtu na event platí, že více je někdy více. Nebavíme se ale o financích – řeč je o jednotlivých položkách. Čím detailnější sestavíte rozpočet, tím lépe se vám...
Máte rozpočet. Máte myšlenkovou mapu. Víte tedy, co všechno se musí stát, aby váš event proběhl hladce. Abyste ale byli víc v pohodě a v den konání akce mohli už...
Rádi pro vás připravíme náš workshop pro eventové odborníky. Ozvěte se nám pro bližší info.
Copyright 2025 © MILENIUM events s.r.o.